Życie płata figle i nie zawsze jest tak jakbyśmy tego chcieli. Nie zawsze musi być idealnie, ale ile może trwać fala niepowodzeń. U mnie ostatnie miesiące nie sprzyjały pozytywnemu nastawieniu, co budziło wręcz czarną rozpacz. Nerwy narastały, a ja nie wiedziałam jak temu wszystkiemu zaprzestać. Irytowałam się wszystkim : samą sobą, sytuacjami i innymi ludźmi, którzy byli Bogu ducha winni. Z dnia na dzień było tylko gorzej. Tragedia się nie działa, a ja dostawałam wręcz wrzodów na żołądku.

Od paru lat w trudnych sytuacjach lub problemach z emocjami rozwiązań szukam w książkach i blogach… ale odpowiedź nie przychodzi od razu. Pewnego dnia w drodze do pracy przeglądałam, jak większość ludzi, portal społecznościowy i natrafiłam na post Agnieszki Maciąg. Przypomniałam sobie jak niegdyś, nie było dnia, żebym nie przeczytała chociaż jednego jej artykułu. Weszłam więc na jej bloga i otworzyłam najświeższy wpis. Był on długi i dotyczył dokładnie tego o czym piszę. Życie daje nam znaki, tylko musimy nauczyć się je odczytywać. Nie bez powodu natrafiłam akurat na ten artykuł. Agnieszka podczas swoich porządków znalazła stary wydruk tekstu i książkę związaną z „siedmiodniową dietą mentalna”. Pochłonęłam długi tekst kilka razy i od razu wiedziałam, że to jest to czego potrzebowałam. To jest właśnie to czego potrzebujemy wszyscy.

Kiedy zaczęłam zmagać się z cukrzycą i drążyć temat żywienia , jestem wręcz zagorzałą zwolenniczką indywidualnej diety przeciwzapalnej, pozbawionej alergenów oraz produktów, które nam nie sprzyjają. Jesteśmy dokładnie tym co jemy. Ale o tym, że powinniśmy karmić naszą duszę, umysł, serce tym co najlepsze uświadomiła mnie Agnieszka Maciąg, a dokładnie tekst pochodzący z książki „Pomyśl, a będzie Ci dane” Emmeta Fox.

W dzisiejszych czasach temat diety cieszy się duża popularnością. Specjaliści są zdania, że jesteśmy złożeni z tego co jemy:

„To co zjesz dzisiaj, będzie w twoim krwiobiegu po przeminięciu danej ilości godzin i twój krwiobieg buduje wszelkie tkanki składające się na ciało- i tak o to jesteś”

Istnieje jeszcze jeden rodzaj diety na nieco głębszym poziomie. Jest to dieta mentalna, która należy do najważniejszych czynników naszego życia.

„ To pokarm, którego dostarczasz swemu umysłowi uwarunkowuje całą jakość twojego życia. To myśli, które pozwalasz sobie myśleć, sprawy, które pozwalasz sobie rozważać, czynią ciebie i twe okoliczności takimi jakie są”.

Aktualny stan w jakim się znajdujesz tzn. zdrowie, majątek, dom i każda sfera Twojego życia jest uwarunkowana myślami i uczuciami z przeszłości. To w jaki sposób kreujesz teraz swoje myślenie, tworzy Twoją przyszłość. Sami wybieramy swoje życie, poprzez wybór myśli, które zamieszkują nasz umysł. Jeśli nie zmienimy myśli, nie możemy liczyć na zmianę stanu tego co nas otacza. Aby zmienić swój umysł trzeba też jednocześnie zmienić towarzyszące okoliczności.

„Oto więc prawdziwy klucz do życia: jeżeli odmienisz swój umysł, twoje warunki również muszą ulec zmianie, twoje ciało musi ulec zmianie, twoja codzienna praca musi ulec zmianie i inne czynności muszą ulec zmianie, twój dom musi się zmienić, cała kolorystyka twojego życia musi ulec zmianie- ponieważ to czy jesteś notorycznie szczęśliwy i radosny, lub tez przygnębiony i bojaźliwy, zależy całkowicie od jakości mentalnego pokarmu który spożywasz. (…) Jeżeli odmienisz swój umysł, warunki twego życia również będą musiały ulec zmianie. Ulegamy przemianie poprzez odnowę naszych umysłów”.

Praktyka jest zdecydowanie trudniejsza. Niezwykle ciężkie okazuje się odsuwanie od siebie złych myśli. W diecie mentalnej, która trwa siedem dni, podejmujesz się wytwarzania nowego nawyku myśliwego, natomiast wszystko inne musi zejść na dalszy plan.

„Musisz obserwować siebie przez cały tydzień jak kot który obserwuje mysz i pod żadnym pozorem nie może pozwolić sobie zając się jakakolwiek myślą, która nie jest pozytywna, budująca, optymistyczna, i życzliwa. Kontrola ta będzie tak wyczerpująca, że nie byłbyś jej w stanie utrzymać dłużej niż tydzień, (…). Tydzień wystarczy, ponieważ w tym czasie nawyk pozytywnego myślenia zacznie się utwierdzać. Niesłychane zmiany na lepsze zawitają do twego życia, zachęcając cię wielce, a poza tym przyszłość sama zatroszczy się o siebie. Nowy sposób życia będzie tak atrakcyjny i o tyle łatwiejszy od starego, że zauważysz, iż twój sposób myślenia dostosowuje się niemal że automatycznie”.

Dietę mentalną można zacząć o każdej porze, każdego dnia. Jedynie dobrze jest nie podejmować decyzji pochopnie.
Autor mówiąc o negatywnym myśleniu ma na myśli: niepowodzenia, rozczarowania, kłopoty, krytyczne myślenie, złośliwość, zazdrość, potępienie innych lub siebie, myśli o wypadku lub chorobie. Nie należy rozważać i rozmyślać nad negatywnymi sprawami. Wszelkie niesprzyjające sytuacje i niepomyślne wiadomości powinny być dla Ciebie w tym czasie bez znaczenia, pozbawione rozważania. Gdy negatywne myśli napływają do głowy natychmiast należy je wyłączyć! Odrzuć je jak najszybciej aby nie uczyniły jakiejkolwiek szkody i nie zostawiły po sobie nawet małego śladu. W takich momentach należy zastąpić myśli czymś innym, pozytywnym i przyjemnym.

„…ludzie często odkrywają ,że zapoczątkowanie diety zdaje się wywoływać wszelkiego rodzaju trudności. Wygląda to tak, jak gdyby wszystko zaczęło się walić. To może być alarmujące, lecz w rzeczywistości jest to dobry znak. Oznacza to że coś się dzieje, a czy nie to jest naszym celem? Przypuśćmy że cały twój świat zatrzęsie się w posadach. Trzymaj się mocno, pozwól mu się trząść, i kiedy trzęsienie minie, widok przybierze kształty czegoś dużego, bliższego twemu sercu”.

Jeżeli w Twoim życiu pojawia się moment, że nie wiesz co zrobić żeby było lepiej, a chcesz zatrzymać błędne koło złej passy… może warto zrobić detoks od negatywnych myśli i otoczyć się tym co optymistyczne. ️
Mam nadzieję, że choć trochę wzbudziłam zainteresowanie tematem „Siedmiodniowej diety mentalnej”. Może to właściwy moment, żeby przewrócić swoje życie do góry nogami. Po szczegóły sięgajcie do oryginalnego tekstu, który umieściła Agnieszka Maciąg na swoim blogu: https://agnieszkamaciag.pl/siedmiodniowa-dieta-mentalna-przemiana-calego-zycia/
FITSUGAR

 

Please follow and like us:
Facebook
Facebook
Instagram
Follow by Email
LINKEDIN